21 grudnia 2011

Azotany i azotyny w żywności

Azotany i azotyny to substancje chemiczne używane w przemyśle spożywczym. Możemy je spotkać w warzywach uprawianych w nieprawidłowo nawożonej glebie, gdyż rośliny mogą akumulować to substancje.  Największą ilość gromadzą: sałata, szpinak, burak ćwikłowy, kalarepa, koper, rzepa. Świeże warzywa zawierają bardzo małe ilości azotynów. Azotany mogą zawierać również wody gruntowe zanieczyszczone nawozami.

Azotyny (potasu E 249 i sodu E 250) i azotany (sodu E 251 i potasu E 252) są również stosowane jako substancje służące do preparowania i konserwowania mięs, by nadać im atrakcyjny różowy kolor, poprawić walory smakowe i przedłużyć ich trwałość. Zapobiegają także zakażeniu mięsa bakteriami jadu kiełbasianego, który jest jedną z najsilniej trujących substancji biologicznych jakie znamy. Zanim odkryto właściwości azotynów spożywanie mięsa powodowało liczne zgony. Jednak wykorzystanie ich w przemyśle spożywczym ma również złe strony.

Azotyny powstają z azotanów podczas niewłaściwego ich przechowywania, transportu lub procesów produkcyjnych. Ich toksyczność jest 6-10 krotnie większa niż azotanów. Dzieje się tak ponieważ azotany reagując z białkiem tworzą nitrozaminy, które powstają przy ogrzewaniu pożywienia konserwowanego związkami azotu i są substancjami rakotwórczymi. 

Ponadto azotyny i azotany wpływają na degradacje witamin A i B i wywołują utlenianie hemoglobiny do methemoglobiny. Powoduje to utratę możliwości wiązania tlenu przez hemoglobinę, co wiąże się z niedotlenieniem komórek organizmu. Azotyny są szczególnie groźne dla płodu, ponieważ przenikają przez łożysku i powodują dwukrotnie szybsze utlenianie hemoglobiny płodowej, oraz dla niemowląt i dzieci.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz