19 listopada 2011

Siedzący tryb życia zagraża zdrowiu

Aby uniknąć wiele chorób należy być aktywnym fizycznie
Siedzący tryb życia może powodować wiele nieprzyjemnych następstw. Tymczasem w pozycji siedzącej spędzamy średnio  ok. 14 godzin dziennie. Często przyczynia się do tego praca lub po prostu lubimy leniuchować. Ma to jednak negatywny wpływ na nasze zdrowie i może powodować powstawanie nowotworów. 

Wystarczy 30 minut zwiększonego ruchu dziennie, by zmniejszyć ryzyko powstania raka. W przypadku raka jelita grubego regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania do 35%. Jeśli chodzi o raka piersi, ćwiczenia mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu do 25%. 

Jednak nawet aktywność fizyczna i zdrowe odżywanie nie są w stanie usunąć wszystkich następstw siedzącego trybu życia. Po czterech godzinach siedzenia geny odpowiedzialne za regulację poziomu glukozy i tłuszczu w organizmie stopniowo przestają funkcjonować prawidłowo. Prowadzi to do otyłości. Należy więc spędzać mniej godzin w pozycji siedzącej, by efekty naszych ćwiczeń przyczyniły się do wydłużenia naszego życia.

Brak ruchu i siedzący tryb życia powodują osłabienie mięśni i złe krążenie krwi co przyczynia się do powstania żylaków, hemoroidów, zaparć,bólów pleców, otyłości, która z kolei prowadzi często do nadciśnienia i zawału. Niewielka ilość ruchu oraz nadwaga to dwie najczęściej wymieniane przyczyny cukrzycy typu 2. Jeśli więc cierpisz na, którąś z tych chorób zwiększ ilość ruchu.

Pomyśl o zdrowiu zanim je stracisz. Warto, jeśli to możliwe zrezygnować z samochodu i dojeżdżać do pracy rowerem lub udać się pieszo. Kilka godzin przed telewizorem zamieńmy na uprawianie interesującej nas dziedziny sportu bądź wybierzmy się na dłuższy spacer.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz